Монетний двір туриста Rss

Франчайзинг

Що таке франчайзинг

Франчайзинг – це спосіб організації бізнесу, при якому компанія-власник (франчайзер) передає незалежному бізнесмену чи компанії (франчайзі) право на продаж  товарів чи послуг цієї компанії в обмін на зобов’язання франчайзі продавати ці товари чи послуги:
•    із дотриманням певних якісних характеристик;
•    з використанням обумовлених технологій;
•    за розробленою схемою;
•    в чітко зазначеному місці;
•    під певним товарним знаком.
В обмін на єдиноразову плату франшизи та щомісячний платіж  (роялті) франчайзі отримує достатньо відомий товарний знак, перевірений часом метод ведення бізнесу й цілий пакет технологій та ноу-хау.
Одним з ключових понять в системі франчайзингових відносин являється франшиза (франчайзинговий пакет). Під ним мається на увазі повна бізнес-система, включаючи посібники по веденню робіт, програмне забезпечення, документацію та інші матеріали, яку франчайзер передає франчайзі. Наявність франшизи дозволяє останньому працювати достатньо ефективно, навіть  при відсутності попереднього досвіду та знань в певній сфері бізнесу.
Діяльність операторів українського ринку франчайзингу, регламентують наступні нормативні документи – Цивільний та Господарський Кодекси України.


Є бажання купити франшизу?

Пропонуємо Вам відповісти на деякі запитання, які допоможуть Вам прийняти правильне рішення:

1. Вам потрібен бізнес чи робота?

Найбільша помилка при виборі франшизи — це нерозуміння різниці між індивідуальною трудовою діяльністю та власним бізнесом. Загалом, франшизи бувають двох категорій: франшиза індивідуальної трудової діяльності та франшиза менеджменту. При франшизі індивідуальної трудової діяльності ви, так би мовити, купуєте собі роботу: тут ви і начальник, і робітник, і контролер, і бухгалтер, і продавець, і офіс-менеджер — все в одній особі. Це може дати вам нормальний дохід та заощадити деякі збереження до того моменту, коли ви вирішите все продати та піти на заслужений відпочинок, але, скоріше всього, це не дасть вам фінансової самостійності чи статку. При франшизі менеджменту, ви купуєте бізнес і ваша роль зводиться до управління та розвитку бізнесу. Це означає, що купуючи франшизу, наприклад, клінінгових послуг, вам точно не прийдеться самому прибирати будівлю. Ваша роль полягає у пошуку, навчанні та управлінні персоналом, що працює на ваш бізнес. Ви є організатором бізнесу, а не виконуючим конкретних функцій. Таким чином, рівень вашого статку буде прямопропорційним рівню організованості вашого бізнесу.

2. Що для вас важливіше: «жити, щоб працювати» чи «працювати, щоб жити»? 

Ще одне ключове запитання, яке ви повинні поставити собі: який стиль життя ви для себе обираєте? Наприклад, ви готуєтесь володіти та управляти бізнесом, маючи при цьому вільні вечори та вихідні, чи для вас більш важливо мати регламетновані години роботи та встановити чітке співвідношення «робота — особисте життя», що дозволить вам проводити більше часу із сім’єю. Чи цінуєте ви вільний час та свята? Якщо так, то саме співпраця по франчайзингу ідеально продовжить роботу вашого бізнесу в той час, коли ви будете засмагати на пляжі, вам не доведеться хвилюватися про падіння доходів чи про ефективність підприємства. Жити для того, щоб працювати чи працювати для того, щоб жити? При співпраці по франчайзінгу  ваш бізнес буде працювати на вас.

3. Чи обмежений потенціал заробітку? 

Якщо ви займаєтесь більше «роботою», а не бізнесом, ваш заробіток буде обмеженим. Ви на роботу витрачаєте увесь час, і у вас немає можливості додаткового заробітку. В такій ситуації обмежений не тільки ваш заробіток, це також впливає на ваш дохід, здоров’я та мотивацію. Якщо ви берете відпустку чи вихідний, ваш дохід різко скорочується. Гірше того, при зупинці дохідних надходжень чи їх зменшенні, ваші витрати зростають; так ви отримуєте «мінусовий» дохід, тобто, втрачаєте. Одним із найефективніших способів збільшити заробіток — обрати таку співпрацю з франчайзінгу, при якій дохід зростає незалежно від вашої участі. Вам потрібно лише мати можливість та навички для підбору персоналу, створення сильної команди, яка працює в вашому бізнесі. В цьому випадку, у вас будуть необмежені можливості для збільшення дохідного потенціалу бізнесу з франчайзингу.

4. Чи впевнені Ви, що зможете профінансувати ваш бізнес? 

Недостатнє фінансування — це одна з основних причин невдалого бізнесу. Будьте чесними по відношенню до самих себе, реально оцініть свої можливості щодо інвестицій в бізнес та бажаний рівень заробітку в майбутньому. Узгоджуйте роботу з франчазером — саме він допоможе забезпечити вас прикладом бізнес-плану, від якого ви зможете відштовхнутися та відкоригувати бізнес-план, який ви склали самостійно. Продумайте про можливість кредиту для фінансування бізнесу з франчайзінгу, це також залежить від обраної франшизи тому, що банки надають кредит тільки клієнтам з бездоганною репутацією. Крім того, надійні франчайзери мають вже налагоджені зв’язки з банками й можуть посприяти вам при одержанні конкурентноспроможного фінансового пакету.

5. Чи готові Ви точно виконувати умови франшизи?

Якщо франчайзі не виконують умови договіру з франчайзінгу, причиною може бути одне з двох — чи франчайзингова система недосконала, чи франчайзі просто ігнорує систему, яка розвивалась та перевірялась роками. У першому випадку проблема в поганому операторі франчайзингу; у другому — причина в поганому франчайзі. Вони обидва повинні задовольняти вимогам франчайзингу. По-перше, франчайзер повинен мати високорозвинену систему, що охоплює всі аспекти початкового етапу франшизи, її розвитку й діяльності, і яка дасть передбачуваного результату. По-друге, ви повинні бути готові виконувати усі пункти системи неухильно. Якщо ви не в змозі цього виконати, тоді просто відійдіть. Франчайзингове співробітництво не для індивідуалістів. Не виконуючи умови франчайзингу, ви вносите свою лепту у витрати підприємства. Вам слід визначити для себе, чи зможете ви ефективно й плідно працювати в рамках співробітництва з франчайзингу, або бути франчайзі — не для вас. Переваги дотримання системи франчазингу у тому, що ви отримуєте великі знання, досвід та підтримку, а це означає, що ви більш продуктивно використаєте час, практикуючи випробувані методи й уникаючи зайвих помилок.