Монетний двір туриста Rss

Цікаві факти

Всім відомо, що монети мають форму кола, але в давнину монети могли бути чотирикутними, багатокутними і просто неправильної форми. Кожна монета має 2 сторони: лицьова сторона монети називається «аверес», зворотня — «реверс». Бічна сторона монети називається «гурт». Хоча є і виключення, в XII-XV ст. існували односторонні монети з тонкого срібла, які називалися «брактеати». 

history_9

До 2011 року найбільшою та найважчою монетою в світі була канадська монета вартістю 1 мільйон канадських доларів та вагою 100 кг, на 99,9 % створена з чистого золота.

UAE-CANADA-GOLD-COIN

Та в жовтні 2011 австралійці перевершили канадців. Гігантська австралійська золота монета, випущена монетним двором міста Перт, важить 1012 кілограм, товщина — 12 см, діаметр сягає 80 см. Номінал нової монети становить мільйон австралійських доларів, що істотно нижче її власної вартості. Остання оцінюється в 53,5 млн австралійських доларів (приблизно 55 млн доларів США). На одній зі сторін монети зображена королева Великобританії Єлизавета II, а на іншій — великий рудий кенгуру (червоний cangaroo) — найбільший з видів цих сумчастих. На створення монети пішло півтора року. 

Australia_gold

Найбільша за номіналом монета Росії має вагу 5 кг і купівельну спроможність 50 тис. руб. Вона виготовлена із чистого золота на честь 150-річчя банку Росії. Монета випущена в обіг 1 лютого 2010 р., її тираж 50 примірників. Ця монета є законним платіжним засобом на території всієї Російської Федерації. Реальна вартість цієї монети значно перевищує її номінал.

history_8

При Катерині I мідний рубль мав квадратну форму, важив 1,6 кг і мав розміри 18х18, при товщині 5 мм.

Безпосереднє відношення до грошей має і споконвічно російське слово «напартачить». На Русі партачити називали фальшивомонетників, відповідно «напартачить» означало «начеканить фальшивих монет».

У стародавній Греції «внесок» називалася мідна монета, яка частіше за інших приносилася як пожертвування в храмах. Саме тут бере початок усім відомий фразеологічний зворот «Внести лепту».  Доречі, монета «внесок» існує в Греції по сьогоднішній день.

Одна з найбагатших стародавніх колекцій монет відноситься до XIII ст., і належала вона одному заможному китайцеві. За своє життя він зібрав чудову колекцію, загальна вага якої досягала трохи менше 500 кг, в якій найстаровинніша монета датується 200-м роком до н.е.!

Жителі Тулузи і її околиць до цих пір мають можливість знайти старовинні монети при перебудові власних будинків. Справа в тому, що ще в кінці XII ст. місцевий граф засіяв поля навколо своєї цитаделі золотими монетами. Цей середньовічний прототип Буратіно, очевидно, теж сподівався отримати прекрасний урожай.

У райському куточку Тихого океану, на острові Яп у Мікронезії, місцеві жителі в якості грошей використовують величезні кам’яні диски з отвором посередині — валуни, вагою близько 5 тонн. Їх діаметр коливається в межах 1,5-6 м. Цінність такої купюри визначається її розміром, а також тим, скільки людей постраждало під час перевезення каменю.

history_10

У Китаї існували металеві пластини вагою до 3 кг, на яких були вибиті по сто монет, очевидно, для зручності використання.

А давньоримські монети і зовсім звалися «слонячими грошима» через зображення слона, який обіймав усю поверхню металевої пластини.

Цікаві також австралійські долари. Вони складалися з двох монет: центральна частина долара була знімною і володіла власним номіналом, так само як і решта навколо неї.

Сьогодні у світі існує безліч сучасних оригінальних монет: 

Камерунська монета, 2011 рік, 1000 франків    та   Монгольська монета, 2011 рік, 500 тугриків.

Швеція , 2011 рік, монета з шматком метеорита та Ліберійська монета зі складними сонячним годинником.

Замбія, 2003 рік, монета-календар  та   Замбія, 2001 рік, монета-ілюзія.